Şampuan ne kadar azsa o kadar iyi! Avuç içiyle yıkayınca yıpranıyor, doğrusu buymuş

Saç bakımında önemli detaylardan biri şampuan seçimi ve saçları yıkama evresidir. Saçlarınız daha ıslakken yapılan yanlışlar, kuru halini de etkilemeye başlar. Saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.

Aşırı şampuan kullanımı

Saçları daha iyi temizleyeceğini düşünseniz de aşırı şampuan kullanımı saç derisi ve tellerini kurutabiliyor. Şampuanın saçlarınıza zarar vermemesi için saç tipi ve boyutuna göre miktarı belirleyebilirsiniz.

Kısa saçlı kişilerin avuç içlerine madeni para miktarına denk gelecek boyutta şampuan sıkması yeterli olur. Orta ve uzun saça sahipseniz bir miktar daha sıkabilirsiniz. Doktorlar, şampuan kullanımının ne kadar az olursa o kadar iyi olabileceğini belirtiyor.

Şampuanı aynı bölgeye uygulamayın

Kullandığınız şampuanı aynı bölgelere sürmediğinizden emin olun. Bunun yerine her seferinde farklı bölgelere parmak uçlarıyla masaj yaparak kullanabilirsiniz. Saçları yıkarken avuç içini kullanmak, yıpranmalara neden olur.

Saçların iyice kirden arınabilmesi için parmak uçlarını kullanarak özellikle deri kısmına masaj yapmanız gerekir. Saç derisinin yakınındaki saç telleri daha kirlidir.

Çok sıcak veya çok soğuk su kullanmayın

Çok sıcak su, saç derisini kurutabilir veya tahriş olmasına neden olabilir. Aynı zamanda sıcak su, saçlardaki doğal yağları yok edebilir. Saç tellerini zayıflatan bu yöntem yerine ılık su kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Doğru şampuanı seçin

Genellikle hoş kokusu veya özellikleri nedeniyle farklı şampuanlara yönelebilirsiniz. Ancak kendi saç tipinize göre belirleyeceğiniz şampuan çok daha sağlıklı olacaktır.

Her gün yıkamayın

Saçları her gün suya maruz bırakmak, zamanla saçtaki doğal yağların kaybolmasına neden olur. Saç tipine bağlı olarak aralıklı günlerde saçları yıkamak çok daha sağlıklıdır. Yıkama işleminin ardından saçlarınızı kurularken de sert davranmamaya özen gösterin. Sert bir şekilde havluyla kurulamak, saç tellerinde kırılmalara neden olur.

Sık sık şampuan değiştirmeyin

Saç derisi zamanla kullanılan şampuan türüne ve özelliklerine adapte olabilir. Sürekli şampuan değiştirmek ise saç dengesini bozabilir. Kepeklenme, saç dökülmesi ve saç derisinde kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kendiniz için en uygun şampuanı az miktarlarda kullanmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x