Kuzey Kore Yerel Seçimlerinde 67 Yıl Sonra İlk Kez Hayır Oyu Kullanılması Ortalığı Karıştırdı

Kuzey Kore’de dört yılda bir yapılan yerel seçim, Pazar günü yapılan oylama ile gerçekleşti. Yapılan seçimin resmi sonuçlarının açıklanmasının ardından tüm dünya basını şaşkınlık yaşadı. 67 yıl sonra Kuzey Kore’de ilk kez %1 oranında ‘hayır’ oyu verildi.

Kuzey Kore halkı, Pazar günü yerel seçime gitti.

Dört yılda bir gerçekleşen yerel seçimler için Pazar günü yüm Kuzey Kore oy vermeye gitti.

Yüzde 99.63 oranında katılım gerçekleşen yerel seçimlerde, ülke lideri Kim Jong-un’un oy kullandığı anlar kameralara böyle yansımıştı.

Eyalet, il ve ilçe meclis üyelerini belirmeke için gerçekleşen yerel seçimlerde katılım oranının %99.63 olduğu açıklanmıştı. Sağlık nedeniyle sandık başına gidemediği öğrenilen seçmenlere ise gezici sandıklarda oy kullandırıldı.

Komünist rejimle yönetilen Kuzey Kore’nin yerel seçimlerinde resmi sonuçlar açıklandı.

Ülkenin devlet medyası KCNA, il ve belediye meclislerinde muhalif adaylara %0,09 ve %0,13 oranında karşı oy kullanıldığını açıkladı. Analistler muhalif oylardan bahsedilmesinin, yönetimin normal bir toplum imajı çizme çabası da olabileceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin Ağustos ayında seçim yasasını değiştirerek birden fazla adaya izin vermesinin ardından yapılan ilk seçimde, 67 yıl aradan sonra ilk kez “hayır” oyu verildiği görüldü.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Kuzey ilişkileri yöneticilerinden biri, yapılan seçimde Kuzey Kore’de 1960’lı yıllardan sonra ilk kez yerel seçimlerde muhalif oylara atıf yapıldığını kaydetti.

Paylaşılan oranlar sonrası sosyal medyada %1’lik oy dilimi goygoy konusu oldu.

??

??

??

??

??

??

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x