Mobilyalar Kayseri’den yola çıkıyor, 180 ülkedeki evlere giriyor

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği’nden (KAYMOS) alınan bilgiye göre, Türkiye’de üretilen her 2 sandalyeden biri, 10 kanepeden 7’si, 4 bazadan biri, 4 oda takımından biri, 2 yaylı yataktan biri Kayseri’de üretiliyor.

Mobilya üretiminde ilk sıralarda yer alan kentte, 20 büyük mobilya üreticisinin 11’i üretim yapıyor.

‘GELECEK YILKİ HEDEFİMİZ BUNUN İKİ KATI’

AA’nın haberine göre, KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arapoğlu, Kayseri’nin mobilya üretimiyle ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi.

Kentin yılın ilk 10 ayında 700 milyon dolarlık ihracat hacminin yakalandığını belirten Arapoğlu, bu rakamın yıl sonuna kadar daha da artacağını dile getirdi.

Kayseri’nin mobilya ihracatında iyi bir noktada olduğunu vurgulayan Arapoğlu, şunları kaydetti: “Bu yıl biraz düşüş yaşamış olsak da Kayseri mobilyasını önümüzdeki yıllar daha iyi bir noktaya getireceğiz. Hedefimiz gelecek yıl bunun iki katı. Mobilya sektöründe çalışan 620’den fazla firmamız, 28 binden fazla çalışanımız var. Hiç adı duyulmamış ülkelere bile ihracat yapıyoruz. Tabii bunu arttırabilmek gerekiyor, bunu rekabetle artırabiliriz. Mobilyada Irak, Almanya, ABD, Fransa, Libya, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan, Hollanda gibi ülkelere yoğun şekilde ihracatımız var. Toplamda 180 ülkeye ihracatımız var. Bunun yanı sıra Mairutus, Demokratik Kongo, Madagaskar gibi çok küçük ülkelere dahi ürünleri satıyoruz.”

Artan enerji, ham madde ve kira fiyatları ile işçi probleminin sektörün önemli sorunları arasında yer aldığına değinen Arapoğlu, yetiştirecek eleman bulamadıklarını da sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir