Rıza Sarraf Ortadan Kayboldu, Özel Dedektifler Arıyor

ABD’de tutuklanan ve itirafçı olduktan sonra tahliye edilen Rıza Zarrab, ABD’de yine gündemde. Suriye ve Afganistan’daki saldırılarda yaşadıkları kayıplar nedeniyle Halkbank ve Zarrab’a tazminat davası açan Amerikalı askerler ve ailelerinin avukatları, Zarrab’ın kayıplara karıştığını iddia etti.

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargı

Davacı avukatları, tüm çabalarına rağmen Sarraf’ın ABD’de nerede yaşadığını tespit edemediklerini, daha önce kamu kayıtlarına da geçen ve Florida’da yaşadığı tespit edilen evin, yaşadığı iddia edilen zaman dilimi sonrasında el değiştirerek satıldığını tespit ettiklerini belirttiler.

CIA’DEN AYRILMIŞ ÖZEL DEDEKTİFLER TUTTUK

Davacı avukatları mahkemeye sundukları başvuru dilekçesinde, şimdiye kadar Sarraf’ı ABD’de bulmak için özel dedektif tutmak dahil her yolu denediklerini belirterek, “Özel yerel bir dedektif tuttuk. Özel dedektif uzun bir süre Sarraf’ın izini bulmak için her şeyi denedi ancak tüm çabalarına rağmen onu bulamadığı için verdiğimiz görevden ayrılmak zorunda kaldı. Bu kez CIA’de 30 yıl çalışmış bir emekli tecrübeli birini Sarraf’ı bulması için görevlendirdik. Eski CIA çalışanı Sarraf’ı bulmak için çalışmaya başladı. Birkaç hafta boyunca elimizdeki ipuçlarını değerlendirerek Sarraf’ı arayacak. Sarraf’ın eski bağlantıları ve parasal gücüyle, bir takım nahoş karakterler aracılığıyla, belki avukatları, birkaç yakın arkadaşı ve bağlantıları sayesinde New York ve Güney Florida’da eyaletlerinde hiç çalışmak zorunda kalmadan yaşamını sürdürdüğünü tahmin ediyoruz. Sarraf’ın resmi yollardan olmasa da kendisi için çalışmış avukatlar aracılığıyla aleyhine açılan bu davadan haberdar olduğunu biliyoruz. Sarraf, bilinen veya muhtemelen bilinmeyen çeşitli takma adlar kullanarak dikkat çekmemeye çalışıyor ve gerçek kimliğini hükümet dışındaki herkesten gizleyerek yaşamını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Başvuru dilekçesinde, Sarraf’ın daha önce Halkbank’la birlikte işlediği komplo kurma suçunu kabul ettiği, İran Devrim Muhafızları için kaynak sağladığı iddia edilen davada sanık olarak yargılandığı, ABD yaptırımlarını ihlal ederek milyarlarca dolarlık yolsuzluk yaptığı yazıldı. Davacı avukatları, aynı davada yargılanan Halkbank ceza davasının görülmesi halinde Sarraf’ın tanık olarak ifade vereceğini ve duruşmaların sonunda ise hüküm giyeceğini öne sürdü.
151 kişi Sarraf ve Halkbank aleyhine dava açmıştı

Afganistan ve Suriye’deki terör saldırılarında ölen ya da yaralanan Amerikalı askerler ve aileleri adına, Sarraf ve Halkbank aleyhine 26 Temmuz 2023 tarihinde 151 kişi tarafından New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tazminat davası açılmıştı.

İddianamede Sarraf ve Halkbank’ın, teröristlerin saldırılarına yardım etmek, saldırıları içeren bir komploya katılmaktan sorumlu tutulması istenmişti. Davacı 151 kişi, 2012’den 2020’ye kadar Afganistan’da gerçekleştirilen 27 saldırının ve 2012’den 2013’e kadar Suriye’deki bir saldırının mağduru olduklarını iddia etmişti. Davada Sarraf ve Halkbank’ın “2012’den 2016’ya kadar terörle mücadele yaptırımlarını aşarak İran İslam Devrimi Muhafızları’yla ilişkisi olduğu öne sürülen, İran Ulusal Petrol Şirketi’nin terör operasyonlarını finanse etmesine sistematik olarak yardımcı oldukları iddia edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x